ماشین هوشمند چه مفهومی دارد؟

قسمت 1:

شبکه عصبی در علوم کامپیوتر چی هست؟

 

دانشمندها فکر میکردن هوشمندی بشر و توانایی اون در یادگیری بدلیل نحوه اتصال نرون‌ها و عملکرد اونها در مغز هست. بهمین دلیل نتیجه گرفتند اگه با الگوبرداری از مدل مغز بشر یک ماشین یا برنامه کامپیوتری ساخته بشه توانایی یادگیری پیدا میکنه. باین معنی که ماشین یا برنامه کامپیوتری برای حل یک مسئله با آزمون و خطا در طول زمان عملکرد خودش رو بهبود میبخشه و در نهایت بهترین عملکرد را برای حل مسئله تشخیص میده و اجرا میکنه.

 یک مدل ریاضی برای شبکه عصبی از ورودیهایی تشکیل شده که در مقادیری بنام وزن ضرب میشن و همه این ورودیهای وزندار در یک جمع کننده با هم جمع میشن که این مدلی از اتصال نرونها هست. در نهایت این این حاصل جمعها به یک رابطه ریاضی (تابع تحریک) تحویل داده میشن و خروجی هر نرون بازاء ورودیهاش ساخته میشه که این بخش هم مدلی از تحریک نرونها در مغز هست.

روشی که بوسیله اون وزنهای هر نرون مقادیر جدیدی براشون در نظر گرفته میشه یادگیری نامیده میشه و باین وسیله هست که شبکه عصبی مسائل را حل میکنه. مجموعه‌ای از این نرونها که کنار هم قرار بگیرن یک شبکه عصبی را میسازن. شبکه های عصبی کاربردهای زیادی دارن بویژه در پزشکی که ان شاء ا… در پستهای بعدی دربارش صحبت میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *